Skip to content
06/09/1992

Daniel A. Sumner, of North Carolina, to be a Member of the Board of Directors of the Commodity Credit Corporation, vice Bruce L. Gardner.

Nomination Number: PN1049-02-102

Received Date: 04/09/1992

Last Action: Confirmed by the Senate by Unanimous Consent.

06/09/1992

Duane Acker, of Virginia, to be an Assistant Secretary of Agriculture, vice Charles E. Hess, resigned.

Nomination Number: PN990-102

Received Date: 03/24/1992

Last Action: Confirmed by the Senate by Unanimous Consent.

11/27/1991

Charles R. Hilty, of Ohio, to be an Assistant Secretary of Agriculture, vice Adis Maria Vila, resigned.

Nomination Number: PN680-102

Received Date: 10/04/1991

Last Action: Confirmed by the Senate by Unanimous Consent.

11/27/1991

Gary C. Byrne, of California, to be a Member of the Farm Credit Administration Board for the term expiring May 21, 1996, vice Marvin Duncan, resigned.

Nomination Number: PN564-102

Received Date: 08/01/1991

Last Action: Confirmed by the Senate by Unanimous Consent.

06/26/1991

Ann M. Veneman, of California, to be a Member of the Board of Directors of the Commodity Credit Corporation, vice Jack Callihan Parnell, resigned.

Nomination Number: PN367-102

Received Date: 05/24/1991

Last Action: Confirmed by the Senate by Unanimous Consent.

06/26/1991

Ann M. Veneman, of California, to be Deputy Secretary of Agriculture, vice Jack Callihan Parnell, resigned.

Nomination Number: PN366-102

Received Date: 05/24/1991

Last Action: Confirmed by the Senate by Unanimous Consent.

05/22/1991

Sheila C. Bair, of Kansas, to be a Commissioner of the Commodity Futures Trading Commission for the term expiring April 13, 1994, vice Robert R. Davis, resigned.

Nomination Number: PN310-102

Received Date: 04/23/1991

Last Action: Confirmed by the Senate by Unanimous Consent.

05/22/1991

Joseph B. Dial, of Texas, to be a Commissioner of the Commodity Futures Trading Commission for the term expiring June 19, 1996, vice Kalo A. Hineman, term expiring.

Nomination Number: PN311-102

Received Date: 04/23/1991

Last Action: Confirmed by the Senate by Unanimous Consent.

03/07/1991

Edward R. Madigan, of Illinois, to be Secretary of Agriculture, vice Clayton Yeutter, resigned.

Nomination Number: PN138-102

Received Date: 02/19/1991

Last Action: Confirmed by the Senate by Yea-Nay Vote. 99-0. Record Vote No: 24.

10/28/1990

Margot E. Machol, of the District of Columbia, to be a Commissioner of the Commodity Futures Trading Commission for the term expiring April 13, 1994, vice Robert R. Davis, term expired.

Nomination Number: PN703-101

Received Date: 09/08/1989

Last Action: Returned to the President under the provisions of Senate Rule XXXI, paragraph 6 of the Standing Rules of the Senate.

10/28/1990

John C. Datt, of Virginia, to be a Member of the Farm Credit Administration Board, Farm Credit Administration, for the term expiring May 21, 1996, vice Marvin Duncan, term expired.

Nomination Number: PN1413-02-101

Received Date: 07/23/1990

Last Action: Returned to the President under the provisions of Senate Rule XXXI, paragraph 6 of the Standing Rules of the Senate.

10/27/1990

Keith D. Bjerke, of North Dakota, to be a Member of the Board of Directors of the Commodity Credit Corporation, vice Milton J. Hertz, resigned.

Nomination Number: PN1322-02-101

Received Date: 06/05/1990

Last Action: Confirmed by the Senate by Unanimous Consent.

10/27/1990

Billy Ross Brown, of Mississippi, to be a Member of the Farm Credit Administration Board, Farm Credit Administration, for the term expiring October 13, 1994, vice Jim R. Billington, resigned.

Nomination Number: PN1413-01-101

Received Date: 07/23/1990

Last Action: Confirmed by the Senate by Unanimous Consent.